Przedsiębiorco,

Ten serwis stworzony został z myślą o Tobie. Głównym jego celem jest ułatwienie znalezienia spośród gąszczu informacji tych, które pomogą Ci w sprawny sposób założyć i poprowadzić własną firmę. Ułatwi Ci poruszanie się po prawach i obowiązkach, które na Tobie spoczywają. Dowiesz się, do jakich urzędów i instytucji kierować swoje sprawy, a także jakie działania podejmuje miasto Katowice na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tutaj znajdziesz informacje na temat programów wsparcia dla Twojej firmy oraz o ciekawych wydarzeniach skierowanych dla firm z sektora MŚP.

Dlaczego ten sektor przedsiębiorczości zasługuje na największą uwagę? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej. W Polsce w 2017 r. działa ogółem około 1,9 mln firm, z czego 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ważne terminy

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Aktualności​

  
  
Streszczenie
  
  
7/1/2018
Elektroniczne zwolnienia lekarskie - już od 1 lipca 2018 r. jedyną formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. Ten sposób z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści dla lekarzy, pacjentów i pracodawców.
 
Korzyści dla lekarzy
Wystawione przez lekarza e-ZLA jest przekazywane do ZUS automatycznie. Nie jest już wymagane dostarczanie do ZUS zwolnień w formie papierowej i przechowywania drugiej kopii. Nie trzeba też pobierać w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.

Korzyści dla pacjenta
Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie ma obowiązku dostarczać zwolnienia do pracodawcy (pracownik) lub do ZUS (prowadzący działalność gospodarczą). To oszczędza czas i zdrowie, wyklucza też ewentualne obniżenie zasiłku za zbyt późne doręczenie druku zwolnienia. Elektroniczne zwolnienie zostanie przesłane na profil PUE (Platforma Usług Elektronicznych) płatnika i do systemu ZUS automatycznie, zaraz po wystawieniu go przez lekarza.

Korzyści dla pracodawców
Pracodawca dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim zyskuje przede wszystkim dostęp do natychmiastowej informacji, że jego pracownikowi wystawiono e-ZLA. Pracodawca może też elektronicznie złożyć w ZUS wniosek o kontrolę prawidłowości wystawionego zwolnienia. Nie będzie musiał sprawdzać 7 dniowego terminu w jakim pracownik powinien dostarczyć zwolnienie a co za tym idzie, obniżać zasiłku w przypadku jego nie dotrzymania. Profil PUE umożliwia też pracodawcy stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dostępu do tych wszystkich informacji jest założenie przez pracodawcę profilu PUE.
 
Wszystkie potrzebne informacje na temat e-ZLA można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce lekarze www.zus.pl/ezla.
http://msp.katowice.eu/Pages/e-ZLA-elektroniczne-zwolnienia-lekarskie.aspx
  
5/5/2018
Brukselskie Przedstawicielstwo Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia” informuje o możliwości wzięcia udziału w I Targach BioBest, które odbędą się w dniach 5-6 maja 2018 r. w Brukseli.
Wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do podmiotów zajmujących się szeroko pojętą tematyką bio w tym m.in.: zdrową żywnością, kosmetykami naturalnymi, odzieżą ekologiczną, wellness, uprawami bio. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie http://www.biobest.brussels/ oraz kontaktując się bezpośrednio z organizatorem targów. Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca.
Osoby odpowiedzialne:
Naceur Touati bądź Patricia de Moffarts
www.biobest.brussels
organisation@biobest.brussels
+32 483 08 32 14
+32 2 351 45 51
W przypadku wzięcia udziału proszę przesłać informację również do Stowarzyszenia Pro Silesia w Brukseli na adres e-mail: kdutkiewiczgarcia@prosilesia.pl
http://www.biobest.brussels/
  
4/26/2018
Zapraszamy przedsiębiorców i przedstawicieli biznesu do udziału w III Międzynarodowym Forum Kontaktów Biznesowych "Brześć-2018", które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2018 roku w Brześciu.

Podczas Forum zaprezentowane zostaną produkty i usługi białoruskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw z różnych branż gospodarki.

Podczas III Międzynarodowego Forum Kontaktów Biznesowych "Brześć-2018" możliwe będzie zorganizowanie spotkań biznesowych B2B w celu zapoznania się z potencjałem gospodarczym oraz klimatem inwestycyjnym regionu brzeskiego.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie http://brest-forum.by/?lang=en
http://msp.katowice.eu/Pages/III-Mi%C4%99dzynarodowe-Forum-Kontakt%C3%B3w-Biznesowych.aspx
  
4/17/2018
Europejski Region Przedsiębiorczości (ERP) to projekt wyłaniający i nagradzający regiony UE wyróżniające się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości – niezależnie od ich wielkości, zamożności czy kompetencji. Regiony, które przedstawią najbardziej wiarygodny, przyszłościowy i obiecujący plan działania, otrzymują w danym roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP).
Projekt ERP został opracowany wspólnie z Komisją Europejską, przy wsparciu podmiotów na poziomie UE, takich jak UEAPME, Eurochambres i Social Economy Europe. Mogą w nim wziąć udział wszystkie organizacje, które chciałyby przyłączyć się do realizacji jego celów, bez względu na wielkość, bogactwo czy konkretne kompetencje. Nie ma znaczenia, czy dany obszar posiada uprawnienia legislacyjne, czy nie. Jury ERP bierze pod uwagę budżet, specyficzne wyzwania strukturalne lub terytorialne oraz wyjściową sytuację gospodarczą każdego z kandydatów. O nagrodę mogą się ubiegać zarówno obszary odnoszące już sukcesy, jak i te, które obecnie pozostają w tyle, lecz są gotowe wprowadzić zmiany konieczne do rozwinięcia potencjału przedsiębiorczości. Zgłoszenia przyjmowane są do 17.04.2018 r., formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony http://cor.europa.eu/pl/takepart/eer/Pages/eer.aspx
http://cor.europa.eu/pl/takepart/eer/Pages/eer.aspx
  
3/17/2018
Wszystkich zainteresowanych technologią wirtualnej rzeczywistości zapraszamy do udziału w hackathonie. Każdy zespół będzie miał za zadanie stworzenie aplikacji, symulacji lub narzędzia VR, które usprawni codzienne funkcjonowanie każdego człowieka. Uczestnicy będą mieć również możliwość przetestowania swoich rozwiązań na różnych urządzeniach VR. Na autorów najciekawszych projektów czekają cenne nagrody.

Start o godz. 10:00
Miejsce: Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
https://challengerocket.com/pl/hackathon-vr-katowice?utm_source=fb&utm_medium=link&utm_campaign=emea3&utm_term=iwo
  
3/13/2018
Zapraszamy przedsiębiorców, którzy chcą działać w zasięgu globalnym, a także osoby posiadające unikatowy produkt czy innowacyjną usługę lub technologię do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT).

Czas: 13 marca 2018r. w godzinach 11:00 - 13:00
Miejsce: Pałac Goldsteinów, Plac Wolności 12a, Katowice

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wysłać zgłoszenie na adres: Angelika.Brem@katowice.eu

Zapraszamy!
https://www.facebook.com/950505755053731/photos/a.961488160622157.1073741829.950505755053731/1357689811001988/?type=3&theater
  
3/12/2018
Urząd Miasta Katowice zaprasza na bezpłatne szkolenie pn. „Zasady wypełniania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych”. Szkolenie organizowane we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie odbędzie się w dniu 12.03.18 r. (poniedziałek) w godz. od 09.00 do 11.00 w budynku Urzędu Miasta Katowice przy ul. Francuskiej 70 w sali konferencyjnej na I piętrze.
Plan szkolenia:
• Podstawa prawna
• Sposoby przekazywania dokumentów do ZUS
• Terminy przekazywania dokumentów do ZUS
• Jak zgłaszamy zmianę danych a jak korektę danych osoby ubezpieczonej
• Kody tytułu ubezpieczenia - jak prawidłowo sporządzić korektę dokumentów do ZUS.
• Okres przechowywania  dokumentów ubezpieczeniowych
• Zasady prawidłowego wypełniania i korygowania dokumentów zgłoszeniowych płatnika składek:
- ZUS ZPA, ZUS ZFA, ZUS ZIPA, ZUS ZBA, ZUS ZAA, ZUS ZWPA,
• Zasady wypełniania i korygowania dokumentów zgłoszeniowych osób ubezpieczonych:
- ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZIUA, ZUS ZWUA
• Zasady wypełniania i korygowania dokumentów rozliczeniowych:
- ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA
• Zgłoszenie i korekta danych o członkach rodziny na druku ZUS ZCNA
• Omówienie najczęściej popełnianych błędów w dokumentach i sposobu ich korygowania.
Rejestracja mailowa: Daria.Anders-Kowalczyk@katowice.eu
Szkolenie jest bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
http://https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/?ref=bookmarks
  
3/8/2018
Zapraszamy do udziału w konsultacjach publicznych zarówno osoby prywatne jak również organizacje i instytucje związane z dziedziną, której odtyczą poszczególne konsultacje.

Przykładowe tematy konsultacji:
• Konsultacje publiczne w sprawie funduszy UE w dziedzinie inwestycji, badań i innowacji, MŚP i jednolitego rynku
• Konsultacje publiczne w sprawie funduszy UE w dziedzinie polityki spójności
• Konsultacje w sprawie ustanowienia ustanowienia funduszu na rzecz innowacji w ramach działania w dziedzinie klimatu

Pozostałe konsultacje dotyczące m.in. takich dziedzin jak: migracja, gospodarka i społeczeństwo cyfrowe, bezpieczeństwo, infrastruktura, środowisko znajdą Państwo na stornie https://ec.europa.eu/info/consultations_pl?field_consultation_status_value=open&field_core_policy_areas_target_id_selective=All 

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.prosilesia.pl/pl/Aktualnosci/?id=539/Trwaja_prace_nad_nowymi_ramami_finansowania_po_2020_roku__-_miej_wplyw_na_sposob_ich_formowania
http://www.southpolandhouse.eu/
http://msp.katowice.eu/Pages/Konsultacje-publiczne.aspx
  
3/7/2018
7 marca w Park Hotel Diament w Katowicach odbędzie się wydarzenie, na którym nie może zabraknąć przedsiębiorców myślących o eksporcie czy założeniu oddziału firmy za granicą. Eksperci opowiedzą, skąd można uzyskać pomoc podczas stawiania pierwszych kroków w nowym kraju, a także przekażą cenne przestrogi oparte na własnych doświadczeniach.
Spotkanie mentoringowe „Rozszerzamy działalność firmy na rynki zagraniczne. Z jakiego wsparcia warto korzystać i czego unikać?”, zorganizowane wspólnie przez firmę IT z Katowic, Kotrak S.A., oraz Oddział Śląski Inicjatywy Firm Rodzinnych, poświęcone będzie różnorodnym aspektom ekspansji zagranicznej firm rodzinnych.
O wsparciu udzielanym przez Urząd Miasta Katowice opowie Wiceprezydent Bogumił Sobula. Przybliży szczegóły działalności siedziby Biura Reprezentacyjnego Miasta Katowice w Palo Alto w USA. Biuro wspiera przedsiębiorców w budowaniu planów ekspansji na rynek USA, dotarciu do partnerów biznesowych, poszukiwaniu inwestorów oraz prowadzeniu oddziału polskiej firmy w Stanach Zjednoczonych.
Jakub Imosa i Tomasz Brodziak z Kotrak S.A. podzielą się praktycznymi radami wynikającymi z otwarcia nowego oddziału w Wielkiej Brytanii oraz w USA. Opowiedzą również, jak przebiega obecna praca na rynkach zagranicznych. Z kolei prawne aspekty ekspansji międzynarodowej omówią przedstawiciele Kancelarii Ożóg Tomczykowski, partnera strategicznego IFR. Anna Turska, Wiceprezes Zarządu Kancelarii oraz Bartosz Mroczkowski, Doradca podatkowy podpowiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę, by cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.
Heinz Pascher, Prezes Platformy gospodarczej Górny Śląsk – Górna Austria i konsultant ABA – Invest in Austria, przybliży kwestię zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Austrii. Wytłumaczy także, dlaczego warto współpracować z ABA – agencją wyróżnioną przez Bank Światowy jako najlepsza na świecie wśród wspierających rozwój inwestycji zagranicznych.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://kotrak.pl/konferencja/
Wydarzenie zapowiada 11. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych u-Rodziny 2018, który odbędzie się w Katowicach w dniach 11-14 października 2018 roku.
https://kotrak.pl/konferencja/
  
3/5/2018
Urząd Miasta Katowice serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenie pn."ABC podejmowania działalności gospodarczej" - dla osób planujących otwarcie działalności gospodarczej, które odbędzie się w dniu 05.03.2018 r. (poniedziałek) w godzinach od 09.00 do 13.00 w Urzędzie Miasta Katowice przy ul. Francuskiej 70 w sali konferencyjnej na I piętrze.
Szkolenie poprowadzi specjalista z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Każdy z uczestników otrzyma informator dla osób zainteresowanych działalnością gospodarczą oraz certyfikat uczestnictwa w szkoleniu, który może okazać się istotny w przypadku ubiegania się o dotacje.
Poniżej harmonogram szkolenia:
1. Możliwości finansowania działalności gospodarczej w ramach środków dostępnych w urzędach pracy, z Europejskiego Funduszu Społecznego i innych źródeł.
2. Procedury podejmowania działalności gospodarczej. Omówienie formularza CEIDG-1 niezbędnego przy rejestracji indywidualnej działalności gospodarczej.
3. Podatek dochodowy - formy opodatkowania.
4. Podatek VAT i kasa fiskalna.
5. Obowiązki i koszty związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych .
Rejestracja mailowa: Daria.Anders-Kowalczyk@katowice.eu
Szkolenie jest bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
http://https://www.facebook.com/Strefa-Innowacji-Miasta-Katowice-950505755053731/

Na skróty